Niedziela Miłosierdzia Bożego
Szukamy pokoju, walczymy o pokój, tęsknimy za pokojem…. A mimo to stale żyjemy w niepokoju i wojnie, stale w rozdarciu i niepewności jutra, stale w wewnętrznym i zewnętrznym zamieszaniu i napięciu. Dlaczego?
Czy przyczyną tego stanu nie jest fakt, ze tak na dobrą sprawę nie spotkaliśmy jeszcze w naszym życiu Jezusa Chrystusa Zmartwychwstałego, Księcia Pokoju, że Go nadal nie rozpoznajemy, że jest On nam nadal obcy, daleki i nieznany? A to On jest przecież źródłem pokoju wewnętrznego, On jest tym, który pokoju udziela obficie. On jest Panem pełnym miłosierdzia, bo dzisiaj właśnie czcimy to święto. Ukazując się po zmartwychwstaniu swoim uczniom, pozdrawia ich właśnie tymi słowami: „Pokój wam”. Nas również pozdrawia tymi samymi słowami „ Pokój Tobie, przestań się martwić i niepokoić twoimi grzechami, przestań się lękać. Jam zwyciężył świat i zło, Jam jest Pierwszy i Ostatni, i żyjący. Zaufaj mi i złóż swoje grzechy, troski, lęki i niedostatki na mnie. Ja już je poniosłem na krzyż i zwyciężyłem, a tobie przynoszę pokój!”
A źródłem naszego wewnętrznego niepokoju są nasze grzechy, nasze błędy, nasze sumienie, które nas obwinia i nie daje spokoju. Może więc nie bez racji Kościół zaleca „przynajmniej raz do roku spowiadać się, w czasie Wielkanocnym Komunię Świętą przyjmować”? Może tu właśnie leży klucz do rozwiązania naszego dylematu i do uzyskania pokoju? A może trzeba po prostu wrócić i zobaczyć źródło Bożego Miłosierdzia, z którego wszelkie łaski wypływają?
Szukając Chrystusa nie bądźmy jak Tomasz. Chrystus daje się znaleźć tak łatwo, w bliźnich potrzebujących naszej pomocy, w Słowie Bożym, w Sakramentach, w codziennym życiu… Trzeba tylko chcieć Go zobaczyć, trzeba tylko odrobiny wiary i dobrej woli, odrobiny zaufania i pokory, aby Go dostrzec i otrzymać Jago dar – POKÓJ, za którym tak bardzo tęsknimy.
Obyśmy Go znaleźli tam, gdzie On na nas czeka i obyśmy uwierzywszy – zaznali pokoju, którego nic zakłócić nie zdoła. A dzisiejsza niedziela Miłosierdzia Bożego niech przyniesie nam pełnię ufności i wiary, że Ten, Który umarł i zmartwychwstał dla zbawienia człowieka jest też tym samym Królem Pokoju i Miłości, Panem Wszechświata i Władcą pełnym Miłosierdzia.
LM