Chór parafialny

 

HISTORIA POWSTANIA CHÓRU PARAFIALNEGO „A’VISTA” PRZY PARAFII
NAJŚWIĘTSZEGO SERCA PANA JEZUSA W KATOWICACH-MURCKACH

 

Chór parafialny powstał na bazie istniejącej scholi, działającej od września 2007 roku w tutejszej parafii. W październiku 2008 roku ogłoszono pierwszy nabór do chóru parafialnego. Młodzież tworząca scholę w większości wyraziła chęć przystąpienia do takiego zespołu. Starsi parafianie również odpowiedzieli na propozycję powstania chóru, wyrażając chęć śpiewania na chwałę Panu Bogu. Po niespełna miesiącu, po raz pierwszy chór parafialny wystąpił w czasie Mszy Św. w Dniu Papieskim – 9 listopada 2008 roku. Zespół liczył wówczas 29 osób, w tym 20 kobiet i 9 mężczyzn.

Chór stał się szybko integralną częścią wspólnoty parafialnej. Ubogacał wszystkie ważne uroczystości w naszej parafii. Oprócz oprawy wielu liturgii, chór prezentował coraz to inny, nowy repertuar na corocznym koncercie świąteczno-noworocznym w naszej świątyni (6 stycznia – Uroczystość Trzech Króli). Koncertował również w okolicznych parafiach: Parafia Ciała i Krwi Pańskiej Mysłowice-Ławki, Parafia św. Jacka Katowice-Ochojec oraz szpital w Katowicach-Ochojcu – koncert kolędowy dla chorych, Parafia Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu, Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Mysłowicach-Wesołej.

Na uwagę zasługuje wielkie zaangażowanie chórzystów w coroczne wykonanie Pasji wg Św. Mateusza wyśpiewanej całym sercem w Niedzielę Palmową i Wielki Piątek.

Swój udział chór zaznacza również co roku w uroczystościach Bożego Ciała na murckowskim rynku, Drodze Krzyżowej ulicami dzielnicy i wielu innych ważnych dla parafii wydarzeniach.

Swoją nazwę zespół wybrał w II roku działalności i doczekał  się już własnego logo na teczkach i strojach.

Chór Parafialny „A’vista” jest wspólnotą, w której spotykają się ludzie w różnym wieku, różnych zawodów, których łączy radość śpiewania na chwałę Pana. 

Potrafimy też wspólnie wypoczywać, czego dowodem są coroczne wyjazdy  integracyjne (warsztaty) będące zwieńczeniem każdego kolejnego sezonu śpiewaczego, połączone z intensywną pracą nad repertuarem na nowy sezon.

 

Chór założyli i prowadzą Teresa i Robert Stanisz.

 

 

  

ZARZĄD CHÓRU

 

PREZES – Katarzyna Wróbel

WICEPREZES – Jarosław Brzozowski

DORADCY - Beata Bogdańska, Janina Janecka,
Dominik Helios, Robert Stanisz

SKARBNIK – Barbara Osenkowska

KRONIKARZ – Celina Maik

DYRYGENT – Teresa Stanisz

 

Całe kalendarium chóru „A’vista”, opis i zdjęcia znajduje się w I, II i III już Tomie Kroniki Chóru do obejrzenia na życzenie każdej zainteresowanej osoby.

 

Zgodnie z myślą, że „dobra muzyka i śpiew kościelny są aktem czci Bożej i przyciągają ludzi do świątyni" - serdecznie zachęcamy do wspólnego śpiewania.

 

Spotykamy się na próbach raz w tygodniu- środa o godz. 18.00 w salce katechetycznej na probostwie.

 

 

 

NASZE OSIĄGNIĘCIA

 

18 stycznia 2009 r. - w III. festiwalu kolęd i pastorałek „ADESTE FIDELES” w Godowiezdobyliśmy II miejsce w kategorii „Chóry i zespoły śpiewacze” (w tej kategorii nie przyznano I miejsca), a w kategorii solistów nasza chórzystka Żaneta Ziemla zajęła I miejsce.

 

31 stycznia 2010 r. - na tym samym festiwalu nasz chór zajął I miejsce.

 

9 stycznia 2011 r. - chór brał udział w „Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek” im. Ks. Kazimierza Szwarlika w Będzinie, gdzie w kategorii chóry parafialne zdobył WYRÓŻNIENIE.

 

30 stycznia 2011 r. - byliśmy gościem honorowym na Godowskim festiwalu, gdzie nas gorąco oklaskiwano. 

 

15 stycznia 2012 r. - w 6. Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Godowie -  I miejsce w kategorii „CHÓR”

 

24 marca 2012 r. - w VIII. Ogólnopolskim Przeglądzie Chórów Kościelnych Pieśni Pokutnej i Pasyjnej w Żorach – WYRÓŻNIENIE

 

19 stycznia 2013 r. (sobota) - w kościele Ciała i Krwi Pańskiej w Mysłowicach-Ławkach nagrywaliśmy naszą pierwszą płytę zawierającą  kolędy i pastorałki „Otul się miłością mą” .

 

20 stycznia 2013 r. - zaproszono nas do  udziału w XII Koncercie Kolęd w kościele parafialnym Opatrzności Bożej w Katowicach-Zawodziu. W koncercie udział brało 5 chórów.

 

23 czerwca 2013 r. (niedziela) - nagrywaliśmy w studiu Radia Katowice im. Stanisława Ligonia „HYMN ŚWIĘTEJ JADWIGI ŚLĄSKIEJ" autor: Sylwester Szweda.

 

6 kwietnia 2014 r. (niedziela) – zaproszenie na Koncert Pieśni Postnych w Parafii Matki Bożej Fatimskiej  Mysłowice-Wesoła. Udział w koncercie wzięły trzy chóry.

  

 

 

 AKTUALNY SKŁAD CHÓRU PARAFIALNEGO „A’VISTA”


DYRYGENT

STANISZ TERESA

 

SOPRAN

Janecka Janina

Kempa Emilia

Kowalik Sonia

Lichoń Aleksandra

Lichoń Sandra

Maik Celina

Mazur Marta

Menzel Monika

Osenkowska Barbara

Oszek Jolanta

Polesz Bernadeta

Stanisz Magdalena

Zięba Krystyna

Ziomek Katarzyna

  

ALT

Bątor Marta

Bogdańska Beata

Brzozowska Anna

Krawieczek Lidia

Nieznańska Bogumiła

Ruda Maria

Urbańczyk Emilia

Winkler Halina

Wrona Irena

Wróbel Katarzyna

Wróbel Wiktoria

 

TENOR

Bogucki Jan

Brzozowski Jarosław

Chwalczyk Dariusz

Durski Krzysztof

Helios Dominik

Krawczyk Ryszard 

Szustak Szymon

 

BAS

Gąsiorek Andrzej

Stanisz Robert

Śleziona Henryk

Winkler Eugeniusz

Ziomek Marek

 

GOŚCINNIE

Stysz Żaneta – solistka chóru

dr Stysz Wojciech – organy

 

FOTOGRAF

Śleziona Adam

Wróbel Robert

 

OPIEKUN DUCHOWY

ks. proboszcz Paweł Szumilas

 

Katowice-Murcki, październik 2019r.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Katowice - Murcki, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.