Siostry Elżbietanki

 

Historia

 

W czasie II wojny światowej, na żądanie niemieckich władz okupacyjnych Siostry Elżbietanki musiały objąć pielęgnację nad chorymi i rannymi żołnierzami w szpitalu w Murckach. Na początku przybyły cztery Siostry z Domu Prowincjonalnego w Katowicach. Rozpoczęły pracę 16 grudnia 1940 r. W lutym 1941 r. grono sióstr powiększyło się o następne trzy. Wśród tych sióstr była Siostra Marcela Szweda i Siostra Antonina Kapała, które całe swoje życie pielęgniarskie przeżyły w Murckach i pochowane są na tutejszym cmentarzu. Przez cały okres okupacji dochodziły lub odchodziły Siostry, powody zmian były różne: brak zdrowia, bardzo ciężkie warunki pracy, warunki lokalowe itd.

 

Po wojnie, dziesięć Sióstr, razem z dr Henrykiem Kontnym zajęły się na nowo, oczyszczeniem i urządzeniem szpitala.

 

W latach 60 – tych, osiemnaście sióstr pracowało w szpitalu, jako pielęgniarki, laborantki, instrumentariuszki, kucharki, szwalni i pracowni RTG. Należy zaznaczyć, że żadna ze Sióstr nie została zwolniona z pracy w czasie reżimu komunistycznego, zawdzięczamy to dr Mieczysławowi Wętce – dyrektorowi szpitala. Każda Siostra pracowała w szpitalu, aż do przyjścia na emeryturę. Niektóre poprosiły Przełożonych Zgromadzenia o zmianę domu. Część Sióstr pozostała w Murckach, aż do ostatnich dni swego życia i są pochowane na tutejszym cmentarzu przy ulicy Goetla.

 

 

Obecnie

 

Siostry mieszkają przy ulicy Ćwiklińskiej 35.

 

Przełożoną jest siostra Agata, która pracuje w szpitalu,

siostra Boguchwała,

siostra Julia,

siostra Krystyna

oraz siostra Klaudia, która także pracuje w szpitalu.

 

       Od 1942 przy szpitalu istnieje kaplica dla chorych, w której w każdą niedzielę o godz. 8.30 odprawiane są Mszę św.

Kaplicą opiekują się Siostry Elżbietanki.

 

 

Siostry pracujące i pochowane w Murckach

 

S. Scholastyka Muskalska + 07.12.1977 r.
 
S. Salezja Peplińska + 25.06.1983 r 
 
S. Aniela Maciejczyk + 04.09.1985 r.
 
S. Imelda Wochnik + 31.07.1987 r.
 
S. Georgonia Leśniak + 11.10.1965 r.
 
S. Antonina Kapała + 25.10.1996 r.
 
S. Marcela Szweda + 06.10.2001 r.
 
S. Małgorzata Kaczmarek + 17.07.2002 r.
 
S. Dorota Pruchnik + 01.04.2008 r.

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Katowice - Murcki, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.