Druga Niedziela Zwykła

Obecny okres zwykły w liturgii Kościoła przed Wielkim Postem, to także czas ślubów i zabaw, czas karnawału, to bardzo radosny czas. Dla nas chrześcijan, młodych czy starszych, ważne jest jednak pamiętać o zaproszeniu Jezusa do zabawy, do rozmów z przyjaciółmi, do życia małżeńskiego. Jezus przecież pragnie się cieszyć razem ze swoimi dziećmi Bożymi. Pragnie być w naszych rozrywkach, jak był na weselu w Kanie , o czym mówi dzisiejsza Ewangelia. Jezus na weselu w Kanie Galilejskiej wraz z swoją Matką i uczniami, dzieli radość i szczęście z dwojgiem młodych ludzi, którzy rozpoczynają nową drogę życia. Chrystus przyjął zaproszenie na wesele, nie odmówił młodej parze. Widział bowiem w małżeństwie wielką tajemnicę i świętość. Cud, który Jezus uczynił w Kanie Galilejskiej, był prawdziwym znakiem i symbolem nowego życia i nowych czasów. które On zapoczątkuje. Woda zamienia się w wino, w symbol radości i szczęścia. Chrystus Pan przychodząc na  świat i głosząc Ewangelię o Królestwie Bożym rozpoczyna nową erę – erę radości. Nie wymaga od nas abyśmy rezygnowali z radości i korzystania z pełni życia. Tylko człowiek, żyjący pełnią życia, czyli żyjący życiem duchowym i tym zwyczajnym ziemskim, przezwycięża w sobie i wokół siebie smutek jaki ogarnia dzisiaj cały świat borykający się z pandemią coronawirusa.  Świat z wszystkimi jego dobrami jest darem Bożym, i życie jest darem. A daru nie wolno nam odrzucać, nie wolno go lekceważyć. Z daru życia trzeba nam korzystać zgodnie z wolą ofiarodawcy.

 

W dzisiejszym wydarzeniu w Kanie Galilejskiej podnosi miłość mężczyzny i kobiety do rangi sakramentu. Małżeństw żyjących świadomością ślubu we troje, z Jezusem i z sobą, trzeba jak najwięcej w naszych domach, parafiach. To jest to dobre wino, przemienione mocą Chrystusa. To jest przeżywanie miłości małżeńskiej z miłością Bożą. To jest życie duchowością małżeńską. To jest życie Kaną Galilejską. Stojąc na straży tego wszystkiego, Bóg chroni istniejącą w tym radość. Korzystajmy z życia, które daje nam Chrystus. Nie korzystajmy z życia jak złodzieje, podkradający się w nocy do zamkniętego ogrodu- i kosztujący owoce przyprawione zakazanym smakiem. Przed Bogiem i na Jego oczach kosztujmy darów Jego ogrodu. Radujmy się wszystkim, co Bóg dał nam dla naszej radości na świecie, który tak cudownie stworzył. Nie bójmy się świętości życia i płynącej z niej radości.

 

Chrystus Pan cudem przemiany wody w wino ukazuje cud życia i radości. Wskazuje przez to na jeszcze większy cud, który dokona się w Wieczerniku i poprzez pokolenia będzie się dokonywał na ołtarzach całego świata: na cud przemiany wina w Jego Najświętszą Krew, która będzie przelana na odpuszczenie grzechów. I to jest największa radość dla wszystkich którzy uwierzyli.    

                                                                                              

 

                                                                                                                                                                                                                                    LM

Zasady przetwarzania danych

Dotyczące danych z formularza wysyłanych ze strony.

Dane z powyższego formularza będą przetwarzane przez naszą firmę jedynie w celu odpowiedzi na kontakt w okresie niezbędnym na procedowanie przekazanej sprawy. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Każda osoba posiada prawo dostępu do swoich danych, ich sprostowania i usunięcia oraz prawo do wniesienia sprzeciwu wobec niewłaściwego przetwarzania. W przypadku niezgodnego z prawem przetwarzania każdy posiada prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. Administratorem danych osobowych jest Rzymskokatolicka Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa, Katowice - Murcki, siedziba: Katowice, Gliwicka 234/112.